Aida - 2020 - Lektor PL

Aida – 2020 – Lektor PL

Aida – 2020 – Lektor PL. Cały film online. Do Srebrenicy wkraczają oddziały serbskie. Pracująca dla ONZ tłumaczka Aida próbuje ocalić swoją rodzinę.


Pobierz 2 - Aida - 2020 - Lektor PL


Aida – 2020

Jasmila Žbanić pokazuje w tym poruszającym dramacie, przeboju festiwalu w Wenecji, jedną z najczarniejszych kart współczesnej historii Europy – masakrę w Srebrenicy. Główną bohaterką jest tłumaczka (Jasna Duričić) – ktoś między zagubionymi stronami, starająca się scalić świat zmierzający ku zagładzie. Klasyczną, męską optykę wojny zastępuje nieoczywiste spojrzenie kobiet – głównej protagonistki oraz urodzonej w Sarajewie bośniackiej reżyserki.


Aida 2020 - Aida - 2020 - Lektor PL

Djuricic w roli głównej oferuje na ekranie jeden z najbardziej hipnotyzujących występów tego roku. W portretowanej przez nią postaci skupiają się wszystkie wzorce postaw człowieka w sytuacji skrajnej; gdy trzeba, Aida walczy jak lwica o swoich najbliższych, by w innym miejscu wyładowywać frustrację, błagać na kolanach, zastraszać, oszukiwać, szlochać. Magnetyzm protagonistki wzmacniają zwłaszcza zbliżenia na jej twarz, wydawałoby się za każdym razem inną, a jednak wyrażającą ten sam przejaw bezsilności. Kapitalnie radzą sobie również Boris Isaković (Mladić) i Johan Heldenbergh (Karremans).

Aida – 2020 [LEKTOR PL, CDA, GDZIE OGLĄDAĆ, CAŁY FILM, ONLINE]

Pierwszy przetacza się przez ekran niczym cichy, ale stopniowo przybierający na sile huragan, który zmiecie absolutnie wszystko, co spotka na swojej drodze. Z kolei drugi z aktorów w umiejętny sposób oddaje narastający w dowódcy misji ONZ strach, z czasem prowadzący do zupełnego zagubienia w rozgrywających się wokół niego wydarzeniach. Warto wspomnieć o świetnych zdjęciach – operator, raz po raz zmieniając perspektywy, potęguje uczucie dyskomfortu. Na deser zostaje ścieżka muzyczna, subtelna i zarazem budząca grozę, a przy tym serwowana z celową oszczędnością. Aida – 2020 – Lektor PL.

Jestem niemal pewien, że najbardziej szokującą sceną stanie się dla Was makabryczna sekwencja przywołująca na myśl upiorną wariację na temat zabiegu zastosowanego w Bękartach wojny. Sama w sobie byłaby poruszającym podsumowaniem ekranowych wydarzeń. Žbanić chce iść jednak krok dalej, w kierunku zupełnie już nowej rzeczywistości.

Wszechogarniający ból, który będzie udzielał się Wam na długo po seansie, ale i subtelnie zaklęta w oczach Aidy harmonia społeczna, pokrzepiająca w całej swej posępności. To jednak ani nadzieja na lepsze jutro, ani światełko w tunelu długoletnich waśni. To raczej wiara, że dorastające na naszych oczach pokolenie będzie rozsądniejsze od poprzedniego. Najważniejszą lekcją, jaką może mu dać tytułowa bohaterka, jest ta z pokonywania nienawiści. Prowadząca nas do pustego pokoju, zza którego dobiega wołanie dziecka. Nie pytajcie Aidy, dokąd idzie. Ona jest po prostu tam, gdzie każdy z nas powinien dotrzeć.

Zostaw odpowiedź