Belfast 2022 Lektor PL 150x210 - Belfast - 2022 - Lektor PL

Belfast – 2022 – Lektor PL

Belfast – 2022 – Lektor PL. Cały film online. Życie młodego chłopca i jego robotniczej rodziny w burzliwych latach sześćdziesiątych XX w.


Pobierz 2 - Belfast - 2022 - Lektor PL


Belfast – 2022 – Lektor PL

Podczas gdy cały świat świętuje lądowanie misji Apollo 11 na Księżycu. Wtedy Belfast zamienia się w sierpniu 1969 roku w strefę wojny między dwiema frakcjami o kwestię przynależności Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii. Obserwujemy wydarzenia z perspektywy trzypokoleniowej protestanckiej rodziny wynajmującej dom na jednym z miejskich osiedli, a zwłaszcza przez pryzmat wyobraźni dziewięcioletniego Buddy’ego, który nie bardzo wie, z jakiego powodu jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy. Chłopak rozumie, że jest świadkiem bardzo ważnych wydarzeń, które wpłyną na jego przyszłe życie, ale nie potrafi przejąć się nimi tak mocno, jak brakiem zainteresowania ze strony szkolnej koleżanki. Nie wspominając już nawet o fakcie, że jego rodzice zdają się na poważnie rozważać wyprowadzkę do Anglii albo hen daleko za ocean. Buddy próbuje odnaleźć odwagę do przetrwania tych niepokojów w wewnętrznej sile matki, pozytywnym nastawieniu ojca i życiowych lekcjach zasłyszanych od dziadków.


Belfast 2022 - Belfast - 2022 - Lektor PL

Aspekt historyczny i trudy związane z opowiedzeniem się po jednej ze stron w konflikcie protestantów i katolików obserwujemy z perspektywy rodziców Buddy’ego, granych przez Caitrione Balfe i Jamiego Dornana. Ten duet dostał najtrudniejsze zadanie, ponieważ nie mogą się podeprzeć wątkami komediowymi. Są bardzo często poważni, bo i temat tego wymaga. I muszę przyznać, że są wyborni w swoich rolach. Świdnie pokazują dylematy rodziców, którzy chcą zarówno zachować swoją tożsamość narodową, pozostać we wspólnocie w której dorastali i znają wszystkich, ale także muszą myśleć o przyszłości swoich dzieci i ich bezpieczeństwie. Spokojnie mogę powiedzieć, że rola ojca jest jedną z najlepszych w dotychczasowym dorobku Dornana.

Belfast – 2022 [LEKTOR PL, CDA, GDZIE OGLĄDAĆ, CAŁY FILM, ONLINE]

Na uznanie zasługują także zdjęcia Harisa Zambarloukosa. Klaustrofobiczne, długie ulice Belfastu tętnią życiem i momentalnie przenoszą nas do czasów minionych. Ujęcia są piękne, a widz od razu wychwytuje klimat miasta, czując się jakby był jednym z mieszkańców. Film Belfast został zrealizowany w czerni i bieli, co jeszcze bardziej podbija atmosferę i w żadnym momencie nie przeszkadza. Wprost przeciwnie. Po obejrzeniu produkcji nie wyobrażam sobie, by mogła być zrealizowana w inny sposób. Kolory są tu zupełnie niepotrzebne, a nawet mogłyby przeszkadzać.

Zostaw odpowiedź