Benedetta - 2021 - Lektor PL

Benedetta – 2021 – Lektor PL

Benedetta – 2021 – Lektor PL. Cały film online. Żyjąca w XVII wieku zakonnica Bernadetta cierpi na niepokojące wizje, które wzbudzają obawy Watykanu.


Pobierz 2 - Benedetta - 2021 - Lektor PL


Benedetta – 2021 – Lektor PL

Koniec XVII wieku to czas, gdy ludność w Europie dziesiątkowana była przez szalejącą epidemię. Zamożna rodzina młodej Benedetty Carlini, ujawniającej niespotykane talenty od najwcześniejszych lat, postanawia zawierzyć córkę Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka szybko wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej.   Po osiemnastu latach rola Benedetty (Virginie Efira) w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczana przez mistyczne wizje, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie. Z jednej strony rywalizuje o władzę ze swoją przełożoną (Charlotte Rampling), z drugiej wdaje się w płomienny romans. Obiektem westchnień bohaterki jest pochodząca z nizin społecznych Bartolomea (Daphné Patakia), która w klasztorze znalazła bezpieczną przystań. Rosnące wpływy Benedetty przysparzają jej również wrogów, i to na samych szczytach religijnej hierarchii.


Benedetta 2021 - Benedetta - 2021 - Lektor PL

Na drugim planie wyróżnia się natomiast Charlotte Rampling jako siostra Felicita. Aktorka bardzo dobrze oddaje oziębły, bardzo mroczny i autorytarny wręcz charakter swojej postaci. Przy okazji jednak sama Felicita przechodzi również najciekawszą metamorfozę w trakcie prowadzonej historii. Bardzo dobrze obserwuje się, jak powoli zaczynają rodzić w niej się pewne rozterki i powątpiewania w misję.

Benedetta – 2021 [LEKTOR PL, CDA, GDZIE OGLĄDAĆ, CAŁY FILM, ONLINE]

Verhoeven mocno łączy w swoim nowym filmie takie obszary ludzkiej egzystencji jak erotyka, religia oraz swoisty fanatyzm. I w wielu momentach wspomniane kwestie całkiem nieźle się uzupełniają, płynnie ze sobą przeplatają, tworząc ciekawą, ekranową historię. Jednak twórca w pewnym momencie dokonuje sporych przerysowań świata przedstawionego i niektóre elementy wprowadzają narracyjny chaos, jak pewne wizje tytułowej bohaterki, tworzące minihistorie w opowieści. Spokojnie Verhoeven mógł charakter wizji Benedetty pozostawić w tajemnicy, grać niedopowiedzeniem i to dałoby o wiele silniejsze doznania. Nie zmienia to faktu, że same koncepcje wizji i fanatyzmu, jaki rodzi się wokół tego aspektu, zostały zarysowane naprawdę dobrze, tylko w niektórych miejscach reżyser przesadza.

Zostaw odpowiedź