Kafarnaum – 2018 – Lektor PL

Kafarnaum 2018 Lektor PL - Kafarnaum - 2018 - Lektor PL

Oryginalny tytuł: Cafarnaúm

Czas trwania: 2:00:12

Gatunek: Dramat

Reżyseria: Nadine Labaki

Scenariusz: Nadine Labaki

Kraj produkcji: USA, Liban

Premiera w polsce: 22 lutego 2019

Studio: Gutek Film

Inny tytuł: Brak

Ocena: 8,3


Kafarnaum – 2018 – Lektor PL


Opis filmu

Dwunastoletni chłopiec imieniem Zejn mieszka w bejruckich slumsach, które odmalowane są w “kafarnaum”. Nazwa dzielnicy oznacza dosłownie “chaos” i “bezład”. Na dzielnicy wszystkiego jest ponad stan. Głównym towarem deficytowym są tutaj niewinne dzieci ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Chłopiec pewnego dnia staje przed sądem i opowiada swoją historię, przywołując przy tym okrutne wspomnienia z dzieciństwa. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. To właśnie tylko i wyłącznie dzięki niemu, możliwe jest przetrwanie w “kafarnaum”.


Recenzja

Duża część widzów na pewno powie, że w filmie “Katarnaum” nie idea jest najważniejsza, a ładunek emocjonalny. Jeżeli wyjmiemy z filmu zaangażowanego społecznie cały przekaz i pole do refleksji, zostaną nam jedynie urocze dzieci żyjące w upokarzającej biedzie, które sfilmowano wyłącznie po to, by uprzywilejowany, biały widz mógł się wzruszyć. Nikt na pewno nie zaprzeczy również, że ciężko przejść obojętnie obok takiego obrazu.

Mimo wszystko w filmie znajdziemy na pewno kilka plusów. Jeśli chodzi o kwestię techniczną, to wszystko na prawdę wygląda genialnie. Gra aktorska także stoi na wysokim poziomie. Zdjęcia debiutującego za kamerą Christophera Aouna przepięknie portretują najbiedniejsze miejsca Bejrutu. Tajemnica otaczająca historię chłopaka odkrywa się przed nami stopniowo, tak że film ogląda się bez znużenia aż do samego końca. Na pewno minusem jest tutaj zmiana rezyserskiej drogi Nadine Labaki. Na pewno nie były to obrazy tak samo odważne , ale jednak dało zauwazyć się, że omawiane tematy były jednak bliższe tamtejszej społeczności. Wtedy jednak Libanka miała bardziej logiczną wizję tego, co dzieje się w tym kraju i tego, co na prawdę chce przekazać widzowi.

Oglądaj online cały film z cda Kafarnaum – 2018 – Lektor PL

Kafarnaum 2018 online cały film pl - Kafarnaum - 2018 - Lektor PL

Zostaw odpowiedź