Kraina miodu - 2019 - Lektor PL - Online

Kraina miodu – 2019 – Lektor PL – Online

Kraina miodu – 2019 – Lektor PL – Online. Pięćdziesięciolatka imieniem Hatidze mieszka ze swoją schorowaną matką w pewnej opustoszałej wiosce w Macedonii. Zarabia na życie hodowlą pszczół i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy.


Pobierz - Kraina miodu - 2019 - Lektor PL - Online

Opis filmu

Piędziesięciolatka imieniem Hatidze zamieszkuje ze swoją chorą matką w jednej z opuszczonych macedońskich wiosek. Zarabia na życie z hodowli pszczół i sprzedaży miodu. Jest ostatnią z niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód małymi partiami. Handluje nim w pobliskim miasteczku, który jest oddalony o 4 godziny drogi od jej domu. Codziennie musi sprawdzać ule na zboczu wzgódza. Żyje tradycyjnie i w zupełnej harmonii z naturą. Spokój zostaje zakłócony, gdy w pobliżu wprowadza się wielodzietna rodzina. Od tej pory w jej życie wkradły się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i odgłos silników. Sąsiedzi również hodują pszczóly, ale traktują je przedmiotowo i zupełnie inaczej nuż Hatidze. Film pokazuje w jaki sposób pomału pszczoły stają się tylko “biznesem” i są maksymalnie eksploatowane, a nie traktowane jako partner biznesowy.


Kraina miodu – 2019 [LEKTOR PL, CDA, CAŁY FILM, ONLINE]

Momentami film dokumentalny “Kraina miodu” ogląda się na prawdę ciężko. Nie chodzi tutaj o narrację, ale o realizm zachowania mieszkańców. Zobaczymy tutaj złe traktowanie bydła, którego najzwyczajniej będzie nam szkoda. Możemy zaobserwować również dzieci z opuchniętymi twarzami, wiecznie kłócącą się rodzinę czy bójki. Niektóre sceny po prostu wywołały uśmiech na twarzy, ale to taki bardziej śmiech przez łzy. Czasami zapominamy również, że oglądamy dokument. Można odnieść wrażenie, że “Kraina miodu” może śmiału konkurować z innymi dokumentami lub filmami fabularnymi. Mam tu na myśli np. “Sny wędrownych ptaków” czy “Jeszcze dzień życia“. Kraina miodu – 2019 – Lektor PL – Online.

Kraina miodu” to przede wszystkim bardzo piękne kadry. Mamy tutaj bardzo poruszającą warstwę wizualną, która w pełni opiera się głównie na długich kadrach i naturalnym oświetleniu. Oglądając tą macedońską produkcję można dojść do następujących morałów: “Nie należy igrać z i ignorować natury” oraz, idąc za myślą Cervantesa, “Chciwość zbytnia worki drze”. Film jest na prawdę godny oglądnięcia!

Kraina miodu 2019 Lektor PL Online - Kraina miodu - 2019 - Lektor PL - Online

Zostaw odpowiedź